مموری فوم چیست؟

مموری فوم چیست؟

مموری فوم یا فوم هوشمند از ماده‌ای که چگالی آن بالا می‌باشد به نام فوم پلی یورتان تشکیل می‌شود که تجهیزات پزشکی و صنعت تشک خواب از آن بهره بسیاری می‌برند. فوم پلی یورتان دسته‌ای از مواد می‌باشند که رفتاری میان دو خاصیت ویسکوز بودن و کشسان بودن از خود نشان می‌دهند که در ادامه بیشتر در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم. این نوع فوم ها در واکنش به حرارت بدن و فشار وارد شده واکنش نشان داده و کمتر از چند دقیقه حالت و قالب بدن را به خود می‌گیرند به همین دلیل است که به آن فوم هوشمند نیز گفته می‌شود.

تاریخچه مموری فوم

مموری فوم اولین‌ بار در سال ۱۹۷۰ میلادی با هدف استفاده در شاتل‌های فضایی طراحی و تولید شد. هدف از به کارگیری این فناوری، راحتی هرچه بیشتر فضا نوردان در هنگام پرواز و جلوگیری از کوفتگی ناشی از فشار ثقل روی بدن آن‌ها بود. این فناوری به تدریج در ساخت انواع بالشت و تشک تختخواب و سایر محصولات مورد استفاده در زندگی روزمره به کارگرفته شده است.

چرا باید از مموری فوم استفاده کنیم؟

هنگامی که با دست به یک فوم معمولی فشار وارد می‌کنید، بلافاصله پس از برداشتن دست، فوم سریعا به حالت اولیه خود برمی‌گردد که این به معنای انتقال کامل نیروی وارد شده به فوم توسط دست در جهت عکس به سمت دست در کسری از ثانیه است که شدت بالایی هم دارد.

برگشت فوم به حالت اول در فوم هوشمند با تاخیر انجام می‌شود، در نتیجه نیروی وارده پس از برداشتن دست از روی فوم هوشمند در زمان بیشتری برمی‌گردد که شدت نیروی برگشت شده بسیار کمتر از فوم‌های معمولی و از طرفی نیروی برگشت در یک نقطه متمرکز نمی‌شود. تفاوت دیگر فوم‌های هوشمند با فوم‌های معمولی، حساسیت این فوم‌ها به درجه حرارت است. اگر دو فوم هوشمند و معمولی در محل سردی در یک اتاق قرار گیرند هردو سخت می‌شوند ولی به محض تماس بدن با مموری فوم، درجه حرارت بدن فوم را به حالت اول برمی‌گرداند و ظرف چند ثانیه قالب بدن را به خود می‌گیرد و این امر باعث می‌شود نیروی برگشت شده در فوم هوشمند روی سطح مورد تماس پخش شود.

در کل مردم به طور ویژه‌ای تشک مموری فوم را رضایت بخش تر از انواع تشک های فنری ارزیابی می‌کنند. نظر شما در این باره چیست؟ تجربه استفاده از این نوع تشک را دارید؟

Call Now Buttonتماس با ما